Cóż to jest za świnia! Rasa złotnicka biała wywodzi się z Wielkopolski. Została wyhodowana w latach pięćdziesiątych w Złotnikach, w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Charakteryzuje się doskonałą jakością mięsa oraz niezwykłymi walorami smakowymi. Mięso ma jasnoróżową barwę i przyjemny, delikatny słodkawy zapach. Dzięki subtelnej marmurkowatości mięso jest jędrne i sprężyste. Wyjątkowość rasy złotnickiej białej została doceniona i wpisana na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych w województwie wielkopolskim. Naprawdę warto jej spróbować, żeby przekonać się, co to znaczy dobre, wieprzowe mięso.
Historię rasy przybliżył nam Szymon Pazura, od którego otrzymaliśmy to wspaniałe mięso. Jeśli mieszkacie w Szczecinie, świnie złotnicką kupicie w "Specjałach u Szymona" na bazarku, na Placu Kilińskiego.
Kotlety ze schabu zamarynowaliśmy i usmażyliśmy na patelni grillowej. Efekt był niesamowity.
- 2 kotlety z kością (ok 250 g każdy)
- 250 ml wystudzonej kawy,
- 1/2 szklanki miodu,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- łyżka musztardy Dijon,
- 2 posiekane ząbki czosnku,
- 1/2 łyżeczki imbiru w proszku,
- łyżeczka suszonego tymianku,
- pół łyżeczki soli
- łyżeczka pieprzu
W misce wymieszajcie składniki marynaty. Do miski włóżcie kotlety i marynujcie przez 12 godzin.
Patelnię rozgrzejcie na średnim ogniu. Mięso smażcie ok. 4 minuty z każdej strony. Wewnątrz powinno osiągnąć temperaturę ok. 65 stopni. Gdy będą gotowe przełóżcie na talerz i pozwólcie im odpocząć przez 5 minut.
Pieczone warzywa:
- 4 plastry boczku
- 3 pietruszki, przekrojone wzdłuż
- 2 marchewki, przekrojone wzdłuż
- 2 czerwone cebule, pokrojone w pióra
- 6 różyczek kalafiora
- kilka liści jarmużu
- garść suszonej żurawiny
- 150 ml cydru
- oliwa
- sól, pieprz
Boczek usmażcie do chrupkości na suchej patelni, wyjmijcie go i odstawcie, na wytopiony tłuszcz wrzućcie pietruszkę i marchewkę, podlejcie połową cydru, podsmażcie z obu stron, wyjmijcie. Wlejcie oliwę, wrzućcie cebulę i kalafiora, podlejcie resztą cydru, podsmażcie. Przygotujcie naczynie żaroodporne, bądź blachę wyścieloną papierem do pieczenia. Rozgrzejcie piec do 190'C. Ułóżcie warzywa, skropcie je porządnie oliwą, posólcie i popieprzcie. Wstawcie na ok. 30 minut do pieca. W małej miseczce wymieszajcie 2 łyżki oliwy z sola i pieprzem, obtoczcie w niej liście jarmużu. Dodajcie je po 30 minutach pieczenia warzyw, razem z żurawiną. Pieczcie kolejne 10 minut. Wyjmijcie warzywa, wymieszajcie je z usmażonym wcześniej boczkiem. Podawajcie z kotletem ze schabu. Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz